تبلیغات
حماسه عشق - چرا باید به یاد وقایع عاشورا عزادارى كرد؟
شاید برخی از عزیزات چنین سوالی داشته باشند
که چه اهمیت یا لزومی داره برای حادثه عاشورا
عزاداری ، ذکر مصیبت و اشک ریختن باشد
چرا نمی شود یادمان عادی و یا شاد گرفته شود
پاسخ این سوال از زبان حضرت استاد علامه مصباح


یگانه راه برانگیختن احساسات و عواطف عزادارى و گریه نیست. عواطف انسان ممكن است با مراسم جشن و سرور هم تحریك شود. مى‌دانیم كه در ولادت هاى مبارك، در میلاد خود سیدالشهداء(علیه السلام) ، وقتى مراسم جشن برگزار مى‌شود، مدح ها خوانده مى‌شود و مردم از طریق آن ها شور و نشاطى مى‌یابند. سؤال سوم این است كه چرا براى تحریك احساسات از مراسم شاد استفاده نمى‌كنید؟ چرا باید گریه كرد؟ چرا باید به خود زد؟ چرا باید زنجیر بزنیم؟ بیاییم به جاى این كارها جشن بگیریم، نُقل و نبات پخش كنیم، شیرینى بدهیم، مدح و سرود بخوانیم، تا احساسات مردم تحریك شود.

جواب این است كه احساسات و عواطف انواع مختلفى دارد. تحریك هر نوع احساسات و عواطف، باید با حادثه مربوط متناسب باشد. حادثه اى كه بزرگ ترین نقش را در تاریخ اسلام ایفا كرد، حادثه شهادت ابى عبد الله بود. او بود كه مسیر تاریخ اسلام را عوض كرد. او بود كه
درسى براى حركت، براى نهضت، براى مقاومت و براى استقامت تا روز قیامت به انسان ها داد. براى آن كه آن خاطره تجدید شود، فقط مجلس جشن و شادى كافى نیست. باید كارى متناسب با آن حادثه انجام داد. یعنى باید كارى كرد كه حزن مردم برانگیخته شود، اشك از دیده ها جارى شود، شور و عشق در دل ها پدید آید. و در این حادثه چیزى كه مى‌تواند چنین نقشى را بیافریند، همین مراسم عزادارى و گریستن و گریاندن دیگران است؛ در حالى كه خندیدن و شادى كردن هیچ وقت نمى‌تواند این نقش را ایفا كند. خندیدن هیچ وقت آدم را شهادت طلب نمى‌كند. هیچ وقت انسان را به شلمچه نمى‌كشاند. هیچ وقت نمى‌توانست سختى ها و مصیبت هاى هشت سال جنگ را بر این مردم هموار كند. این قبیل مسائل عشق دیگرى مى‌خواهد كه از سوز و اشك و شور پدید مى‌آید. راه آن هم همین عزادارى ها است. این سؤال سوم كه چرا ما باید براى زنده نگه داشتن خاطره سیدالشهداء(علیه السلام) عزادارى و گریه كنیم.

----------------------------------

منبع:

کتاب آذرخشی دیگر از آسمان کربلا

مجموعه سخنرانی های حضرت آیه الله مصباح
طبقه بندی: پاسخ به شبهات،
برچسب ها: چرا باید برای عاشورا عزاداری کرد،

تاریخ : دوشنبه 3 آذر 1393 | 10:34 ق.ظ | نویسنده : طلبه سادات | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.